AL JAMAL

Yaprak Yiğit bizim için gezmeye devam ediyor . Bugün ki istasyonu , Lübnan mutfağı ve eğlencesi temsilcisi Al Jamal. Yiğit, İstanbul da imkan ve zaman ayrılıp görülmesi yer olarak niteliyor mekanı. İşte noktasına virgülüne dokunmadan “Al Jamal by Yaprak YİĞİT” .

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Al Jamal… Bir Beyrut/Lübnan restoranı. İstanbul’da iki şubesi var, biri Maçka’da diğeri Akaretler’de. İzzet Çapa’nın sahibi olduğu mekanlardan biri.

Bu mekanda asıl konu yemek değil aslında eğlence!

Yemeklerden bahsedersek;

İzzet Çapa’nın mekanları için genel olarak yemeklerin çok iyi olmadığının ama eğlencenin tavan olduğunun bir söylentisi dolaşır hep çok gezenler arasında. Burası için de aynı yorumu yapabiliriz… Haksızlık olmasın yemekler kötü değil, ama vasat ve az diyelim. Çünkü bu mekan İstanbul’daki en pahalı yemekli eğlence kulüplerinden biri ve bu ücreti ödediğinizde dolu dolu doymayı beklersiniz. Ama miktar olarak o kadar da çok gelmiyor, ama tabi aç da kalmıyorsunuz. Öncelikli olarak farklı farklı mezeler geliyor masanıza. Güney yemeklerini bilenler bu mezeleri Antakya mutfağına da benzetiyorlar ama Lübnan yemekleri olarak geçiyor tabi mekan. Akabinde kişi sayısına göre hazırlanmış bir karışık ızgara geliyor ortaya, özel pişirilmiş bir ekmek ile, ama bu tabak için de Lübnan yemeği demek, Türk karışık ızgarasına biraz ayıp olabilir 🙂 Sonrasında eğer bir kutlama için sipariş verdiyseniz pastanız geliyor. Sınırsız içki var fiks menüde, ama sadece bira, şarap ve rakı. Diğerleri ekstraya giriyor. Pasta konusunda bir ek yapmam gerekir ki, pasta siz istediğinizde değil, herkese tek bir ‘İyi Ki Doğdun’ şarkısıyla ortak olarak geliyor, üfleniyor ve yemeğinizin bitimine kadar geri gidiyor. Yemeğiniz bittiğinde pastanız dilimlenmiş olarak masanıza geliyor. Ancak bizim yaşadığımız durumdaki gibi, yan masadaki turistlere pasta ikram etmek isteyip, size gelen incecik dilimler dışında pasta kalmadığını öğrendiğinizde biraz sinirlenebiliyorsunuz. Şikayetimizi ilettik, cevap bekliyoruz  🙂 Garsonlar ilgili ve hızlıydı, içkinizi beklemeniz gerekmiyor, hemen tazeliyorlar. Ancak içki konusunda eleştirilmesi gereken başlıca bir konu var ki; içkinin markasını veya şişesini görmüyorsunuz, veya tercihiniz sormuyorlar, direk bardakta masaya geliyor. Bu da çok hoş bir görüntü sergilemiyor.

İki şube hakkında;

Maçka’daki şubesi tek bir ortak salondan oluşmakta iken Akaretler’dekinde bir kış bahçesi ve kapalı tarafta odacıklar var. Küçük grupları kış bahçesinde topluyorlar, büyük grupları odalara veriyorlar. Büyük gruplar dediğimiz ise genelde kına, doğumgünü, nişan kutlamaları gibi kalabalık organizasyonlar için Al Jamal’in bu özelliği. Al Jamal Akaretler ile Maçka’nın en önemli farkı, Akaretler’deki kış bahçesinin açık mekan kurallarına göre 12’de müzik sesinin kısılması idi. Kış bahçesi diyince aslında büyükçe bir çadır düşünebilirsiniz, ortada ve yanlarda sahneler var. Geri kalan kısım masalarla dolu. Maçka’da ise eğlence daha geç saatlere kadar devam ediyor. Akaretler’de müziğin sesi kısılınca içeride bir odaya alınıyorsunuz ancak oradaki hava orjinal salon gibi olmuyor. Nitekim eğlence çok geç saatlere kadar sürebilecekken mekan değiştirmekten dolayı havanızın değişmesinden dolayı erken ayrılabiliyorsunuz. Bir de Akaretler’deki oturma düzeni Maçka’ya göre sanki biraz daha tıkış tıkış gibiydi, ama o geceki sayıya göre de değişebilir tabi durum. Bu konudaki eleştirimiz de 12’de müziğin sesinin kısılacağının önceden uyarılabilmesi olabilirdi, ya da bu kış bahçesine ses izolasyonu ile ilgili bir dekor yapılabilirdi mevcut ambiansa onca para harcanmışken.

 Eğlenceye gelince;

İzzet Çapa mekanlarının gene tamamı için eğlence ön planda demiştik, hepsine gittiğimizden değil, gidenlerden duyduk :). Nitekim Al Jamal’in asıl olayı da bu. Önce bayan dansözler, sonra erkek bir dansör, sonra gene bayan dansözler, ve akabinde bir bayan ile bir erkek dansözün ortak dansı ile şov devam ediyor. Yemeğe dalıp da şovu izlemeyi unutmanız mümkün değil çünkü onlar sahneye çıkarken siz de bir Gong! sesiyle uyarılıyorsunuz. Kafanızı kaldırıp şova bakıyorsunuz. Zaten bayan dansöz görmeye gene alışkınız Türk toplumu olarak ama erkek dansörün bayanlardan daha esnek ve kıvırtgan olduğunu söylemek yalan olmaz herhalde. Sahnedeki şovlar bitince dansözler masalarınıza geliyorlar. Ancak İstanbul’daki bazı mekanlar gibi size yapışmıyorlar, sizde dans etme isteği görürlerse sizinle oynuyorlar, yoksa ilerliyorlar. Gene Maçka şubesinden bir fark söyleyelim; orada şov sayısı ve grubu daha fazlaydı, (büyük ihtimalle saatle alakalı olarak ilerleyen saatlerde de şov fırsat vardı) ama günlere göre değişen bir program mevcutta onu da bilemiyoruz, müdavimi değiliz :). Eğlenmeniz için şarkıların coştuğu bir arada gelip herkesin kafasına poşu bağlıyor garsonlar. Tabi benim gibi steril bir insanın ona dokunması bile imkansız çünkü kötü kokuyorlardı ve pis oldukları her hallerinden belliydi ama içiniz rahatsa onlarla da eğlenebilirsiniz ;).

 Sonuç olarak;

Önerir misiniz derseniz, bu tarz mekanlara her zaman değil ama yılda 1-2 defa belli bir kutlama için, özellikle de kalabalık bir grupla gidilmesi eğlenceli olabiliyor. İki kişinin başbaşa gideceği bir mekan değil, arkadaşsız ve sohbetsiz olmazdı, onu belirtmeden geçemeyeceğim 😉 Ama kesinlikle ve kesinlikle Akaretler’dekini değil, Maçka’dakini tercih etmek lazım.

İstanbul’da dünya kadar farklı mutfak, restoran, eğlence mekanı var. Madem İstanbul’da yaşıyoruz; bunlardan birini tanımak için böyle bir bütçe ayırmak isterseniz rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ama bu fiyata rağmen iyi ve kötü yönlerini detaylıca sizlere anlatmaya çalıştım. Sürpriz olmasın 😉

Kişi Başı Fiks Menü – KDV Dahil Fiyat: 185 TL 

Adresi : Süleyman Seba Cad No:42-46 Akaretler, Beşiktaş

Telefonu :  0.212. 2365017

Reklamlar

AL JAMAL” üzerine 4 yorum

  1. Bende şirketim ile gitme fırsatı bulmuştum. 185 tl bu mekan ve yemekler için çok gereksiz ve pahalı…Bu fiyat-kailte-lezzet üçgeninde yılda 1 kez bile gitmeyi haketmiyor bence…

  2. Yazıda detaylıca belirttiğim gibi, bence Akaretler için kesinlikle gereksizdi, ama Maçka’daki eğlence gerçekten dolu bir gece geçirmeyi sağlıyor. Ama yemek miktarı çok az, onu baştan söyledim :).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s