BAKÜ

Çok gezen çok bilir !  NEREYE GELDİK ? bundan böyle zaman zaman gezi yazılarına yer vereceğiz . Bunlardan ilkinde çok uzaklara değil Azerbaycan’nın kalbi BAKÜ’ye gidiyoruz. Aynı zamanda bir gezi bloğu sahibi Özge Şengül , BAKÜ’nün altını üstüne sizler için getirdi.

AZERBAYCAN’NIN KALBİ BAKÜ 

İstanbul’dan Bakü’ye Azerbaycan havayolları ile uçtuğunuzda yaklaşık 2.5 saat sonunda teyyaremiz düşmek uzeredir cümlesi ile bir anda ürpererek ve şaşkınlık içinde uçağın inişe geçtiğini öğreniyorsunuz. Burada inmeye düşmek, paraya pul, rüşvete hörmet, bekara subay, … deniyor.. Bir nevi türkceden daha türkçe bir dil gibi sanki.. Azerbaycan vizesi pasaport kontrolünden geçmeden önce sağdaki bankodan bir form doldurarak 10dolar karşılığında alınabiliyor. Türk vatandaşlarına 10dolar olan vize ücreti diğer ülkere için 50dolar-100dolarlara kadar çıkabiliyor. Tabii başka bir seçenek de vize için hörmet eyleyip sıraya girmeden geçilebiliyor. Yani sonuçta 10 dolar vermek ve 30 dakika beklemek yerine 25 dolar hörmet eyleyip gecebilme imkanı mevcut. Burada hörmet eylemediysen çıkışta bagaj kontrolünde de aranmaktan sıkılıp hörmet eyleme şansına sahipsiniz :)

Ülkemizin bir ili gibi sanki Bakü; Hazar Denizi sanki İzmir’i, lüks arabaları ve bakımlı insanları ile yarı istanbul’u ve konuşma şekliyle doğudan bir ilimizi çağrıştırıyor.. Buram buram gaz ve petrol kokan bir sehir. Taşi topragi petrol denir ya, iste ondan. Bir litre kurşunsuz benzin bizimkinden 8 kat daha ucuz.. Dizel araçlardan bahsedince traktör yakiştirmasi yapılıyor hemen, zaten pek bulmakta mümkün degil. Benzinin yanında arabalarda oldukça ucuz..Para birimi manat ve pul deniyor. 1 manat yaklaşık 1,30 dolar. Yani Euro’ya eşdeğer degerde.. Evet paraya pul rüşvete hürmet deniyor. Çünkü burda herseye hürmet eyleyebiliyorsun. Rusya ya gidenler bilecektir; Rusvet almak ve vermek bir alışkanlık haline gelmiş. Azerbaycanin nüfusu 8,5 milyon civarı Bakü’nün ise 3,5 milyon. Yani nerdeyse yarısı kadarı Bakü’de yaşıyor. Sehir çok ciddi bir yapılanma icinde. Nereye bakarsanız bir inşaat görebiliyorsunuz. İnşaata da tikinti deniyor. Lehçesi çok farklı; cümleler çok uzatılıyor ve bazen de komik oluyor ama kolayca anlaşılabiliyor. Mesela itfaiyeye fevkalade hallar nazirligi deniyor. Göründüğü gibi ne kadar anlasililir. Hazar denizine belli bölgeler dahilinde girilebilyor. Ama Deniz’in kıyı Şeridi’ne göre çok az bölgede denize girilebiliyor

          

Azerbaycan 1992 yılında kendi bağımsızlığını kazanmış. Haydar Aliyev kurucu önderleri azadlım meydanı denilen alanda halkı ayaklandirip Ruslara karsı bağımsızlık mucadelesi vermişler. Şimdi ise oğlu ilham Aliyev bu gorevi devam ettiriyor. Bı nevi devlet başkanlığı adı altında saltanatlik. Bağımsızlık mücadelesinde Türkiye’den de destek gelmiş durumda. Ermeniler ile savaştiklarinda ve bagimsizlik mücadelelerinde Türkiye gerekli destegi vermiş. Bu şükran duygularını sehrin en tepesine kurdukları şehitliklerde göstermişler.

Şehitliğin girişinde solda bir alanı savaşta ölen Türk askerleri için ayırmışlar, her birinin ismini de tek tek yazmışlar.

Türk askerleri için ayrılmış olan yeri geçtikten sonra sol tarafta Azeri askerlerin mezarları başlıyor. Mezar tasları burada çok anlamlı. Vefat eden kisisini bir resmi ile ismi mezar taşında bulunuyor, ve etrafında çiçekler.. O kadar güzel yapmışlar ki, benim gördüğüm en güzel şehitlik ve mezar taşları.. Yavaş yavaş geçerken önlerinden resimlerine bakıyorum, yazıları okuyorum, aynı zamanda da gözyaşlarım yavaş yavaş süzülüyor yanaklarımdan..

Mezarları geçtikten sonra biraz yukarıda, içinde sürekli ateş yanan bir anıt bulunuyor.  Anıtın bulunduğu yer Bakü’nün en yüksek tepesi ve tüm şehri bu noktadan görebiliyorsunuz.Şehitler hıyabanının yanında Diyanet işleri tarafından yaptırılmış Şehitler Camii bulunuyor.

                                     

Hazar Denizi’nin tam ortasında dunyanın en büyük bayrak direği tüm heybeti ile kendini gösteriyor. .Bakü’nün her yerinden rahatlıkla görülebilen bayrak direğinin yüksekliği 162, çapı 3,2 metre ve ağırlığı 220 ton iken, göndere çekilen 35 metreye 70 metre boyutundaki bayrağın ağırlığı ise 350 kiloymuş. Guinness Rekorlar Kitabı 2009 Mayıs ayında dünyanın en yüksek bayrak direğinin Bakü’ye dikildiğini onaylamış.

Sehrin ortasında içeri sehir denilen surlarla çevrili bir kent var. Şehrin en turistik yeri burasıdır. Kentin hemen basında ise sehrin tek kalesi olan ve  büyüklüğü bizim rumeli hisarının sadece bir suru kadar olan kız kalesi mevcut. Sehri simgeleyen hediyelik esyalari buradan alabilirsiniz. Sehrin duvarlarını Bakü tası denilen bir tas süslüyor ve bunlara tarihi bir görüntü veriyor. Ruslardan kalma tarihi yapılar ve caddeler sokakları süslüyor. Kapitalist düzene bu ülkenin hemen adapte olduğu sokaklarda gezen araçlardan anlamak mümkün. Şehirde en çok dikkat çeken özellik ise parkları.. Parklara ayrı bir özen gösterilmiş; birkaç yüz metrede bir olan parklarda ortada bir süs havuzu, etrafında banklar ve yeşillikler var.  Akşam olunca herkes dışarıda, parklarda, halkın nefes alabileceği yerleri çok güzel düzenlemişler.

Bir radyo vericisi de aydınlatma sekli ile tüm büyük başkentlerde olduğu gibi simgesel duruyor.

Bakü’de tek bir tane alışveriş merkezi var; park bulvar. Şehirde Gucci, Versace, Armani gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarını da görebilirsiniz, hem de oldukça fazla.. Azeri kadınların dolabının olmazsa olmazı kürk manto imiş, fiyatları 2000 manattan başlıyor meraklısına..

Bakü’nün neyi meşhur;havyarı tabii.. 100 gramını dutyfree den 250 dolara sehrin merkezinden 200 dolara alabilirsiniz.

En eski yerleşim yeri olarak şehre 30km uzaklıkta Surakhani’de Zerdüştlerin tapınağı bulunmaktadır.

Park bulvarın önünden sağ tarafa doğru giderseniz, ileride Azerbaycan Bağımsızlık Müzesi bulunmaktadır. Azerbaycan’ın tarihi ile ilgili bir müze olmakla beraber 2.katında da halılar ile ilgili bir müzesi vardır.

Bakü, dolu dolu bir kültür gezisi vaad etmiyor ama insanı garip duygular icine aldığı kesin.. Sanki Türkiye sınırları içinde bir yerdeymişsiniz gibi, sizin gibi, size ait ama sizden başka insanlar, diyarlar..

Vizesiz ulaşabileceğiniz günde Thy’nin 3 sefer düzenlediği bu ülkeyi hiç yabancılık çekmeden gezebilirsiniz..

Reklamlar

BAKÜ” üzerine 2 yorum

  1. Özge Hanım’ın eline, kalemine sağlık.
    neregeldik.com ‘da gezi yazılarına da yer verilmesi beni çok mutlu etti. Devamını heyecan ve merakla bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s