HAN KAHVESİ

Yazarımız Özge Yazıcı baharın iyice arsızlaştığı , çıldırdığı  Nisan ayında biraz pembe sümbül biraz da kahve kokulu yazısını bizler için Çanakkale’den aktardı .

HAN KAHVESİ

Kahve. Soluklanmak. Muavin. Otobüs. Uykulu çocuklar. Camınızda bitiveren ucuna hortum takılmış süpürge. İhtiyaç. Durmak. Yolculuk. “Hancıııı!” Mola deyince akla ne çok şey gelir.

Biliyorum yemek yazısı okumaya alışkınız burada. Ama bir yerlerde mola vermeye, en çok da durmaya ve soluklanmaya ihtiyacı olanların içmek istediği kahve ise söz konusu olan, “nereye geldik” de içtik o kahveyi, anlatmalıyım dedim.

Çanakkale… İzmir, Assos, Bozcaada, Küçükkuyu, Ayvalık’a gidenlerin uğrak yeri. Bilmem, fırsatını bulup da; Saat Kulesi, Aynalı Çarşısı’sı, Kalesi ve ortasından görkemle süzülen denizi, karşı kıyıdan parıldayan Eceabat’ı, Gelibolu’su, coşkulu insanı ve tarihin çok sevdiği bu pırıl pırıl şehri dolaştınız mı? Yoksa yalnızca teninize dokunan güneşin tadını çıkardığınız ve aceleyle yetiştiğiniz feribot güvertesinden silüetini izlemekle mi yetindiniz? İkincisi de hiç fena bir seçenek sayılmaz ama şehir turunun üzerine yapıldığında tadı çok başka oluyor.

Size uzun uzun Çanakkale’yi anlatmak isterdim ama, bir saat sonraki feribota yetişmek için acelemiz var, o halde, gerçek bir mola için sizi oldukça yakın bir yere götüreceğim.

Gelibolu ve Eceabat feribotlarının hemen yanındadır Saat Kulesi. Kendisinden bir fotoğraf alıp, selamladıktan sonra,  meydanın solundaki sokaktan (ki adı Barlar Sokağı) dümdüz devam edin. Bu sokağın, buraya her gelişimde bana yaşadığımı hissettiren bir dokusu var. Kitapçılar, minik butik oteller, sanat galerileri, barlar. Yaşıyor burası. Hem de çok sakin ve tadına vararak. Sokağın içinden kale yönüne doğru devam ederken sağda bir serinlik vuracak yüzünüze. Bir hanın avlusunun serinliği o. Başınızı çevirdiğinizde gördüğünüz renk de gerçek. Eflatun.

Yaşadığımız çok az an vardır durabilen. Bu sessizliği, kokuyu, rengi, serinliği, güneşi soluklarınıza doldurun. Soluk almanın tadını çıkarın. Hanın kapısından bir süre içeriyi seyretmek istiyor insan. Seyredin. Sonra bu taş, ahşap ve pembe salkımlı gölgeye girin. Ahşap masalarında oturun ve oldukça nazik ve muhtemelen üniversite öğrencisi görevlilere damla sakızlı Türk kahvenizi söyleyin. Ya da tarçınlı. Ya da sade. Kahvelerinizin ve bu eflatun molanın tadını çıkarın.

Kale buraya çok yakın, isterseniz kaleye, isterseniz bir sokak ötede, peynir helvaları, zeytinyağları, şarap alabileceğiniz çarşıya doğru yollanın. “Yok ben burada, bu leylakların altında devem edeceğim” derseniz de anlarım.

Yolculuklarımıza böyle tatlar ve renkler veren molalarımız çok olsun. Yolumuz da açık.

ADRESİ : KEMALPAŞA MAHALLESİ FETVANE SOKAK NO:28 YALI HANI ÇANAKKALE
TELEFONU :0.286.2171174
Reklamlar

HAN KAHVESİ” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s